fbpx
Powrót do aktualności

Cykl SERWIS: Diament techniczny, pazurowanie oraz podcinanie krawędzi

3 lutego 2016

Diament techniczny, co to takiego?

Otóż diament techniczny to narzędzie używane w serwisie narciarskim do wyrównywania oraz rozhartowywania krawędzi. Jest to narzędzie bardzo podobne do pilników, lecz jego zadaniem nie jest ostrzenie lecz wygładzanie powierzchni krawędzi. Bardzo często kiedy narty są jeszcze ostre i ich krawędziom niepotrzebna jest obróbka właściwa pilnikiem, stosujemy te narzędzie do przywrócenia idealnej gładkości krawędzi. Musimy jednak pamiętać, iż dużych “zadziorów” bądź nierówności krawędzi nie będziemy w stanie nim zniwelować.

Diament techniczny posiada róźne ziarnistości od 100 (największa) do 1500 (najmniejsza). Najbardziej popularnymi i potrzebnymi każdemu kto robi narty samodzielnie są diamenty techniczne o wartościach 400 i 600.

Pazur i podcinanie krawędzi od spodu.

Pazurowanie to bardzo ważny jak nie najważnieszy etap obróbki krawędzi od boku. Bez jego pomocy najlepsze i najbardziej ziarniste pilniki nie poradzą sobie z jej obróbką. Urządzenie to ma za zadanie odsłonić powierzchnię krawędzi tak, abyśmy przy użyciu pilnika i diamentu technicznego ją nostrzyli. Bez właściwego ustawienia pazura niemożliwe jest jego prawidłowe działanie, jego ostrze powinno idealnie stykać się z materiałem który znajduje się bezpośrednio nad krawędzią (jest to w zależności od modelu uszlachetniony metal bądź utwardzony plastik) – ABS. Właściwa praca tego urządzenia potrafi zaoszczędzić minuty a nawet godziny przy ostrzeniu nart.

Podcinanie krawędzi od spodu to proces, który powinien być stosowany tylko i wyłącznie kiedy nie mamy żadnej innej możliwości. Prawidła, papier, folia od Pringelsów, wszystkie te atrybuty nie zastąpią oddania nart na maszynę, która od samego przodu do samego tyłu uzyska idealnie równe podcięcie. Ręka w tym przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem a jej docisk zmiennym, co powoduje podcinanie większych bądź mniejszych kątów, ścinanie ślizgu wraz z krawędzią i wiele innych nieporządanych efektów.

News

Aktualności